Selülit Bakımı

Selülit, yağ ceplerinin bağ dokusuna doğru itilmesiyle, deri altında düzensiz ve aşırı yağ birikmesiyle oluşur. Selülit olan bölgelerde kan dolaşımı yavaştır. Genellikle göğsün altından başlar, sırt, karın, kalça, bacaklar ve kollara kadar uzanabilir. Bunun bilimsel sebebi, yağ üretiminden sorumlu olan alfa reseptörlerinin, o belirli alanlarda yağları parçalamaktan sorumlu olan beta reseptörlerinden çok daha fazla olmasıdır. Yani fazla dokunun damardan sızmasıyla etrafında oluşan yağ birikmesinin zamanla düzensiz olarak oluşup portakal görünümü almasına denir.

Selülit Neden Oluşur?​

 • Hormonsal değişiklikler
 • Yeterli düzeyde hareket etmeme veya egzersiz yapmama (kan akışı kollajen üretimini artırdığı ve egzersizin kan akışını artırdığı için)
 • Vücudu sıkan giysiler giyme, bunlara iç çamaşırları da dâhildir. Bunlar kan akışını etkiler ve kollajen katmanların altındaki yağın dağılmasına sebep olur.
 • Fizyolojik farklılıklar
 • Düzensiz yaşam şekli
 • Genetik faktörler
 • Fazla karbonhidrat, protein tüketimi
 • Fazla tuz tüketimi
 • Az su tüketmek
 • Kahve, çay ve gazlı içecekleri fazla tüketmek
 • Alkol ve sigara
 • Sürekli topuklu ayakkabı giymek
 • Beslenmede karbonhidrat, protein ve yağ içeriğini dengeli bir şekilde dağıtmak. Tuz tüketimini en aza indirmek. Bol su tüketmek.Günde ortalama 3 litre su tüketilmelidir. Kahve, çay, gazlı içecekler gibi kafein içeriği yüksek içeceklerin tüketimini azaltmak. Alkol ve sigaradan uzak durmak. Dar kıyafetler giymemek. Sürekli topuklu ayakkabı kullanmamak.

Selülit Masajı Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Selülit bir cilt altı dolaşım problemi olduğu için, dolaşımı artıracak ve hızlandıracak en etkili çözüm masajdır. Bu sayede oluşan selülitin yerleşmesi ve büyümesi engellenebildiği gibi oluşan selülitin parçalanma süreci de desteklenir. Yalnızca beslenme alışkanlığı değiştirilerek varolan selülitin yok olmasını bekleyemezsiniz. Dolaşımın hızlanması, problemli bölgede kan akışının artması ve o bölgedeki sert yağ dokularının çözülmeye elverişli hale getirilmesi gerekir. Selülit masajı burada devreye girer.

Masaj için uygun yağlar ve uzman terapist eşliğinde problemli bölgeler hedeflenerek dokuya yönelik hareketler ile masaj uygulanır. Bu masajın amacı kas bölgesinden çok selülitli bölge olduğu için üst doku odağında masaj teknikleri seçilir. Tıkanık bölgelerin oksijenle temasının artması ve o bölgenin tekrar eski sağlıklı haline kavuşturulabilmesi için bölgedeki dolaşımın düzeltilmesi gerekir. Artan dolaşım ile birlikte kan akışı hızlanacak, hücrelere taşınan oksijen seviyesinde de artış olacaktır. Masaj ile birlikte üst tabakada artan ısı bu süreci destekleyecektir.

Özellikle bacak ve kalça bölgesinde çok sık selülite rastlanır. Bunun sebebi kan dolaşımının en çok bu kısımlarda yavaşlaması ve yağ dokusunun bu bölgede çok daha fazla yoğun olmasıdır. Yapılan masajla kan dolaşımının özellikle bacaklardan göğse doğru akışında hızlanması hedeflenir.

Selülit masajında kullanılan yağ da önemlidir. Masaj yapılan bölgenin ısınmasını ve bu ısının en alt dokuya kadar ulaşmasını sağlayacak bir yağ seçilmelidir. Isı o bölgedeki akışın enerjisini artıracaktır.

Neden Selülit Masajını Tercih Etmelisiniz?

Selülit probleminiz varsa ve bu problemle mücadele etmek istiyorsanız birden çok alışkanlığınızdan vazgeçmeniz gerekiyor. Ancak her ne kadar doğru beslenme ve gün içinde hareketliliğinizi artıracak alışkanlıklar edinseniz de bu problemden kurtulmak için yeterli olmayacaktır. Selülitin bir dolaşım bozukluğu rahatsızlığı olduğunu kabullenip buna uygun tedavi biçimlerine yönelmelisiniz.

Selülit masajı uygulandığında sorunlu bölgelerdeki dolaşım problemini azaltarak iyileşme sürecinin hızlanmasında oldukça etkilidir. Cilt altındaki tabakanın uyarılması, kanın tüm hücrelere taşınarak oksijenle beslenebilmesi ve buradaki akışın kesintisiz olabilmesi için bu bölgenin ihtiyaç duyduğu dinamizmi masajla elde edebilirsiniz.

Belirli bir rutinde uygulanan selülit masajı sayesinde selülitli bölgelerdeki yerleşik tabaka ve dokuların parçalanması kolaylaşacak, tekrar oluşumlarının önüne geçilmesinde etkili bir koruyucu tedavi şekli olacaktır.

Selülit Masajının Faydaları

 • Dolaşım problemini selülitli bölge özelinde odaklanarak azaltmaya yardımcı olur.
 • Cildin alt tabakasında dolaşım bozukluğundan kaynaklı azalan kan akışı ve buna bağlı hücrelerin oksijence yetersiz beslenmesi problemini ortadan kaldırmada etkilidir.
 • Dolaşım hızı arttıkça cilt de daha sağlıklı ve parlak bir görünüme kavuşacaktır.
 • Selülit problemi ile mücadele eden kişilerde diyet ve sporun en etkili destekleyici tedavi şeklidir ve diyetle sporun verimini artırır.
 • Belirli aralıklarla düzenli uygulandığında selülit oluşumunun önüne geçilmesinde etkili bir koruyucu tedavi şeklidir.

Randevu Alın

Online Randevu sayfamız ile bize ulaşarak, ürün ve uygulamalarımız için fiyat bilgisi alabilir ve randevu talebinizi bize iletebilirsiniz.